Trendy 2022

Rekomendacje kolorystyczne Pantone to zawsze inspirujące źródło informacji o nadchodzących trendach. Przełom 2021/2022 skupia się na propozycji sześciu zestawów najmodniejszych barw również w aranżacji wnętrz. W zestawieniu znalazły się zarówno klasyczne barwy w spokojnych tonacjach, jak również ich ekstrawaganckie dopełnienia. Te odmienne zestawienia powstały dzięki inspiracji miastami tak Europy, która dzięki swojej różnorodności jest źródłem nieskończonej liczby pomysłów dla wielu artystów jak i architektów wnętrz. 

Niemożliwe połączenia

W aranżacji wnętrz nie ma rzeczy niemożliwych, jednak połączenie gustów i wybranego stylu w jednym pomieszczaniu może być poważnym wyzwaniem. Artystyczne dusze w swoich domach pragną użyć każdej dostępnej tkaniny we wszystkich kolorach, inni zdecydują się na stonowane kremowe odcienie jednak poszaleją przy doborze faktur i wzornictwa. Znajdą się też tacy, którzy postawią na chłodny minimalizm jednak wszystkie te aranżacje będą na swój sposób wyjątkowe. Mimo ściśle określonego gustu, dobranie rodzaju i koloru tkaniny często staje się wyzwaniem. Dlatego na ratunek ruszyło Pantone i ARTMEB. Dla wygody klientów zostały przedstawione proponowane połączenia kolorystyczne i ich odzwierciedlenie w tkaninach meblowych. 

Kolory ze stolic mody

Pantone od lat zajmuje się prognozowaniem trendów kolorystycznych również dla aranżacji wnętrz. Wytypowane barwy zostały pogrupowane tworząc niebanalne połączenia, które sprawdzą się zarówno dla osób poszukujących ekstrawagancji we wnętrzu jak również spokoju. Inspiracją dla Pantone były najpiękniejsze miasta całej Europy, dlatego powstało tak zróżnicowane zestawienie kolorystyczne. Ma ono za zadanie pokazać połączenie zabawy z praktycznością pobudzając przy tym twórczość kreatywną w aranżacjach wnętrz. Nieprzypadkowo w kolorach można doszukać się również duetu miejskiego klimatu i otaczającej go natury. 

Zakopiańskie zielenie

Najpiękniejsze widoki w całej Polsce można znaleźć na samym południu kraju w Zakopanem, otoczonym lasami i górami. Bliskość natury inspiruje do zabawy z zielonymi odcieniami. W aranżacjach o tych kolorach czuć siłę i świeżość, a to głównie zasługa rozumienia potęgi żywiołów. Ich kombinacji z miejskim klimatem można doszukać się w tym połączeniu zaproponowanym przez Pantone. Spoglądając na wnętrze widać rozmazany obraz Zakopanego. Ciemny świerkowy las o głębokim zielonym kolorze, parę delikatniejszych gołych szczytów poduszek ubranych w beżowe poszewki i ta pojedyncza w pomarańczowym kolorze, która symbolizuje miasto oświetlone charakterystycznym światłem latarni. 

Północna kraina wiecznego lodu

Północne rejony Europy kojarzone są z najpiękniejszymi zimami. Turystów z całego świata zachwycają błękitnym kolorem małych gór lodowych unoszących się po oceanie. W tle widać jedynie oprószone śniegiem pojedyncze domy. Islandzkie klimaty inspirują do powstawania niesamowitych aranżacji wnętrz, które pomimo swoich zimnych odcieni sprawiają, że odczucia domowników są całkowicie inne. Każdy odpoczywający na welurowej tkaninie w niebieskim kolorze odpłynie swoimi myślami otulając się ciepłym pledem. Jego zielony kolor jest przełamaniem symbolizującym pojedyncze drzewa, które można zauważyć na islandzkim brzegu. 

Drugie oblicze Wilna

Wilno słynie ze swojej bogatej historii, pięknych budynków w centrum miasta i… miłości do terenów zielonych. Ponad 60% powierzchni miasta stanowią drzewa, trawy oraz woda. Czerpiąc inspirację z przeplatającej się natury i zabudowań powstała kolejna inspiracja kolorystyczna. Sercem pomieszczenia jest delikatna kremowa kanapa o skórzanej teksturze uwielbianej w klasycznej aranżacji wnętrz. Jest to odwzorowaniem centrum miasta, które zewsząd oplatane jest zielonym kolorem. Teksturowany pled, przyjemne w dotyku welurowe poduszki oraz welwetowy fotel w różnych odcieniach zieleni to ukłon w stronę ukochanej przez mieszkańców Wilna natury. 

Stare miasto w Dubrowniku

Położony na skalistym wybrzeżu Dubrownik nie bez przyczyny nazywany jest Perłą Adriatyku. Jego stare miasto od lat zachwyca tłumie przybywających turystów i jest wielką inspiracją dla artystów jak również dla wybierających kolorystyczne trendy. Przechadzając się jedną z wielu krętych uliczek tego miasta, bardzo łatwo się zgubić, ponieważ wyglądają one bardzo podobnie. Jasne kamienne budynki o charakterystycznych pomarańczowych dachach to symbol starego miasta. Inspirując się Dubrownikiem powstało ciepłe połącznie kolorystyczne tkanin o interesujących teksturach, które mają oddawać ducha tej lokalizacji. 

Włoskie Burano

Burano to spokojna wyspa rybacka położona na Lagunie Weneckiej. Swojej lokalizacji zawdzięcza wyróżniające ją atrakcje: kanały z gondolami i wielobarwne fasady domów o czarnych okiennicach. Ciężko przejść obojętnie obok takich widoków, dlatego zaproponowane połącznie kolorystyczne pozwoli przenieść te zniewalające włoskie widoki do każdego salonu. Dobrane tkaniny odzwierciedlają kolorowe domki. W aranżacji koniecznie trzeba również zaznaczyć charakterystyczny dla tej wyspy czarny akcent. We wnętrzu znajdzie się też miejsce dla tkaniny o wzorze przypominającą koronkę, z której produkcji słynie Burano.

Francja elegancja

Szykowne i luksusowe wnętrza są jednym z pierwszych skojarzeń, kiedy wspomina się o Paryżu. W zgodzie z duchem miasta wielkie przestrzenie wypełnione są klasycznymi meblami obitymi skórzanymi tkaninami w kremowych odcieniach. Paryż nie bez powodu nazywany jest miastem miłości. Dlatego dobrane dodatki w przygaszonych fioletowych odcieniach to idealny wybór na tkaninę dla poduszki dekoracyjnej. Kojarzą się one z lawendowymi polami kwitnącymi w całej Francji. Poza fioletami, te pełne stylu wnętrza kochają również szarości i beże, które na każdym kroku można spotkać spacerując uliczkami Paryża. Z miastem miłości oprócz charakterystycznych kolorów kojarzą się również faktury tkanin. Chodzi o przyjemne w dotyku, przypominające aksamit welwety i welury. 

Tkaniny inspirowane światem

Kto z nas nie kocha podróży? Aż chciałoby się przenieść te wszystkie widoki do swoich domów. Wszystko to umożliwia aranżacja wnętrz, która również uwielbia czerpać inspiracje z najpiękniejszych miejsc z całego świata. Każdego zachwycą inne widoki, mogą to być nowoczesne klimaty prosto z berlińskich ulic, na których pełno kolorowych malunków na ścianach budynków lub też otoczone tropikalną roślinnością domki ukryte na egzotycznej wyspie. Jak przenieść takie unikalne klimaty do swojego wnętrza? Wszystko w zależy od odpowiednio dobranych mebli, ich tkanin oraz dodatków, które dopełnią pomieszczenie. Dla berlińskiego klimatu będzie to sofa o tkaninie w szarym kolorze oraz ekstrawaganckie poduszki ubrane w poszewki o rozmaitej kolorystyce. Dla aranżacji wnętrz nie ma rzeczy niemożliwych, ogranicza ją tylko nasza wyobraźnia i kreatywność.