Welur, czyli znaczące plusy pluszu

Welur, czyli znaczące plusy pluszu

Popularność materiału welurowego zmieniała się na przestrzeni dekad. Niegdyś widywany jedynie w pałacowych komnatach dobitnie podkreślał status społeczny właścicieli. Uniwersalność materiału oraz szeroka paleta barw i odcieni sprawia, że obite welurem meble odnajdują się w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu aranżacji i jej kolorystyki.

Trójka pluszowych muszkieterów: welur, welwet i aksamit

Tkanina welurowa wraz z velvetem i aksamitem tworzy odmianę materiału nazywanego pluszem. Cechą charakterystyczną pluszu jest jego niesłychana miękkość i puszystość, którą zawdzięcza tzw. okrywie runowej. Tym, co odróżnia między sobą te trzy tkaniny, to rodzaj wykorzystanych włókien, grubość samego materiału, metoda, za pomocą której otrzymuje się jego okrywę oraz właściwości tkaniny, w tym jej podatność na rozciąganie. Wprowadzając dodatkowe nitki runowe w formie pętelek (rozcinając je lub pozostawiając nierozcięte) pomiędzy nitki osnowy i wątku uzyskano aksamit. Swoją mięsistość, grubość, a przez to sztywność i wagę, aksamit zawdzięcza długiemu na ponad 3 mm runu, co wpływa na to, że odbija padające na niego pod różnym kątem światło. Welwet natomiast posiada wydłużoną okrywę runową, sama zaś tkanina odmiennie określana jest pluszem wątkowym. Wytwarza się ją metodą wyciągania nici wątku ponad osnowę, rozcinając tworzące się pętelki. Powstały w tym procesie materiał pokrywają delikatne włoski. Welur, którego okrywa wyrabiana jest z nitek osnowy, wyróżnia krótkie i jedwabne włosie wpływające na mniejszą grubość tkaniny, zwiększając równocześnie jej rozciągliwość. Tym, co odróżnia welur od aksamitu, jest jego matowa, mniej połyskująca w świetle struktura. Pomimo różnic w procesie produkcji oraz swoistych cech, wymienione materiały pluszowe prezentują się szykownie, wnosząc do każdego wnętrza powiew luksusu. Welur, którego okrywa wyrabiana jest z nitek osnowy, wyróżnia krótkie i jedwabne włosie wpływające na mniejszą grubość tkaniny, zwiększając równocześnie jej rozciągliwość. Tym, co odróżnia welur od aksamitu, jest jego matowa, mniej połyskująca w świetle struktura. Pomimo różnic w procesie produkcji oraz swoistych cech, wymienione materiały pluszowe prezentują się szykownie, wnosząc do każdego wnętrza powiew luksusu.

Welur — jego droga od pałaców, aż po teatr

Dawna i niezwykle droga produkcja aksamitu wywindowała jego cenę na poziom osiągalny jedynie najbogatszym. Wywołało to potrzebę stworzenia jego tańszego odpowiednika. Wyprodukowano materiał mniej kosztowny w produkcji i mniej wystawny, ale za to wytrzymały. Powstały z mieszanki bawełny i włókien syntetycznych o ciętym runie płynnie układa się, podążając za ruchem dłoni. Welur, to francuska odmiana słowa „velvet”.

Dopiero opracowanie wydajnych metod produkcji weluru na początku XX wieku rozpowszechniło go, dając mu możliwość osiągnięcia szczytu popularności, jako materiału tapicerskiego z początkiem lat 40. XIX wieku. W przeciwieństwie do aksamitu, który jest tkaniną o splocie okrywowym, welur jest dzianiną, co oznacza, że jest łatwiejszy w produkcji, lecz nieco mniej okazały. Mimo posiadania cech oczekiwanych u tkanin uważanych za luksusowe nigdy nie zagroził popularności aksamitu i nie został masowo wykorzystany do produkcji najwyższej klasy odzieży. Wykorzystanie odnalazł m.in. jako baza do wyrobu scenicznych kotar.

Popularność i zastosowanie

Lata 60 i 70 to czas jego rozkwitu w branży meblarskiej, kiedy to na powrót zagościł na fotelach, sofach, czy kanapach. Zmieniające się współcześnie możliwości technologiczne produkcji weluru pozwalają na coraz szersze jego zastosowanie w przemyśle meblarskim. Dziś powraca w blasku, otulając umeblowanie wykonane w stylu klasycznym, przydając równocześnie ciepła ascetycznym, nowoczesnym wnętrzom. Pomimo coraz większej popularności welur zaprezentowany wykwintnie na pięknie udekorowanych nim meblach, wciąż wzbudza zachwyt jakością i estetyką wykonania, jaką oferuje swoim nabywcom.

Welurowe meble, a stylistyka wnętrz

Projektanci upodobali go sobie nade wszystko do wystroju wnętrz w pełnym wykwintności stylu glamour, pełnego harmonii i akcentów natury stylu boho oraz czerpiącego z poprzednich dekad vintage. Na tym niemniej jednak nie kończą się jego możliwości dekoracyjne. Śmiało odnajduje się w nowoczesnych wnętrzach stylu skandynawskiego oraz nieszablonowo splata się z estetyką wzornictwa japandi. Przyprawi on swoim wyrafinowaniem proste i oszczędne formy tychże aranżacji.

Szukającym inspiracji do wystroju wnętrz nowoczesnych, możemy polecić tkaninę Amor Velvet PIK 4312 w ekstrawaganckim turkusowym kolorze, lub zachwycającą swoim wyrazistym różowym kolorem Amor Velvet PIK 4316. Loftowe aranże ożywi Arya 40 o wyszukanym złotym odcieniu. Do  wnętrz klasycznych warto sięgnąć po subtelnie miękką, pikowaną tkaninę Pagani PIK 16 w błękitnym kolorze. Natomiast odporna na zabrudzenia, łatwa w pielęgnacji, delikatnie brązowa tkanina Lukasoft 7115 pięknie ozdobi tradycyjne sofy czy fotele. Niezależnie od tego, jak wykorzystamy przymioty weluru, zawsze zagwarantuje nam miły dotyk i niespotykaną wygodę użytkowania. Z trudem będzie nam się oderwać od ulubionej lektury czytanej na komfortowej, welurowej kanapie.

Dodatki i dekoracje

Możliwości, jakie oferują tkaniny welurowe, pozwalają na zaakcentowanie jego walorów w postaci dodatków dekoracyjnych. Powstrzymując promienie słońca, mocne welurowe zasłony dodadzą przestronnym wnętrzom intymności. Welurowe abażury ocieplą światło wykończonych nim lamp. Położona na łóżko welurowa narzuta, czy poduszki zabłysną odbitym światłem stojących w pokoju lamp, lub wpadających przez okna promieni słońca. Nie ograniczając się jedynie do form prostokątnych, potrafią przyciągnąć uwagę finezyjnymi kształtami i przeszyciami. Do takich wykończeń możemy sięgnąć choćby po tkaninę Primo 8801 w wykwintnym bordowym kolorze, wpisującej się w koncepcje klasycznych dekoracji i pozostając jednocześnie nieabsorbującą w pielęgnacji.

Wytrzymała i prosta w pielęgnacji tkanina na lata

Pomimo że wydaje się materiałem delikatnym i podatnym na uszkodzenia, welur jest niezwykle wytrzymały i odporny na zadrapania zwierząt. Wzorowo wypełni swoje zadania w domach, w których na co dzień wychowują się dzieci. Skierowany jest więc do szerokiego grona klientów, potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z jego wyjątkowych właściwości. Dodajmy jeszcze, że tkaniny welurowe nie sprawiają większych problemów w codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że materiał ten ma tendencję do osiadania się na nim kurzu, ten jednak łatwo usuniemy miękką końcówką odkurzacza. Jakiekolwiek zaplamienia powinny zostać potraktowane odpowiednimi środkami dedykowanymi tej tkaninie, pamiętając, aby usuwanie plam rozpocząć od ich krawędzi, podążając w kierunku jej środka. Otrzymujemy zatem materiał spełniający niemal wszystkie oczekiwania. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo tkaniny welurowe w kolorystyce, która sprawdzi się w każdej stylistyce. Zapraszamy zatem do zapoznania się z katalogiem prezentowanych materiałów. Wszelkie informacje uzyskacie Państwo, kontaktując się z naszymi specjalistami, którzy o materiałach tapicerskich wiedzą wszystko i pomogą Państwu dokonać wyboru.