Popularność materiału welurowego zmieniała się na przestrzeni dekad. Niegdyś widywany jedynie w pałacowych komnatach dobitnie podkreślał status społeczny właścicieli. Uniwersalność materiału oraz szeroka paleta barw i odcieni sprawia, że obite welurem meble odnajdują się w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu aranżacji i jej kolorystyki.
Trójka pluszowych muszkieterów: welur, welwet i aksamit
Tkanina welurowa wraz z velvetem i aksamitem tworzy odmianę materiału nazywanego pluszem. Cechą charakterystyczną pluszu jest jego niesłychana miękkość i puszystość, którą zawdzięcza tzw. okrywie runowej. Tym, co odróżnia między sobą te trzy tkaniny, to rodzaj wykorzystanych włókien, grubość samego materiału, metoda, za pomocą której otrzymuje się jego okrywę oraz właściwości tkaniny, w tym jej podatność na rozciąganie. Wprowadzając dodatkowe nitki runowe w formie pętelek (rozcinając je lub pozostawiając nierozcięte) pomiędzy nitki osnowy i wątku uzyskano aksamit. Swoją mięsistość, grubość, a przez to sztywność i wagę, aksamit zawdzięcza długiemu na ponad 3 mm runu, co wpływa na to, że odbija padające na niego pod różnym kątem światło. Welwet natomiast posiada wydłużoną okrywę runową, sama zaś tkanina odmiennie określana jest pluszem wątkowym. Wytwarza się ją metodą wyciągania nici wątku ponad osnowę, rozcinając tworzące się pętelki. Powstały w tym procesie materiał pokrywają delikatne włoski. Welur, którego okrywa wyrabiana jest z nitek osnowy, wyróżnia krótkie i jedwabne włosie wpływające na mniejszą grubość tkaniny, zwiększając równocześnie jej rozciągliwość. Tym, co odróżnia welur od aksamitu, jest jego matowa, mniej połyskująca w świetle struktura. Pomimo różnic w procesie produkcji oraz swoistych cech, wymienione materiały pluszowe prezentują się szykownie, wnosząc do każdego wnętrza powiew luksusu. Welur, którego okrywa wyrabiana jest z nitek osnowy, wyróżnia krótkie i jedwabne włosie wpływające na mniejszą grubość tkaniny, zwiększając równocześnie jej rozciągliwość. Tym, co odróżnia welur od aksamitu, jest jego matowa, mniej połyskująca w świetle struktura. Pomimo różnic w procesie produkcji oraz swoistych cech, wymienione materiały pluszowe prezentują się szykownie, wnosząc do każdego wnętrza powiew luksusu.Welur — jego droga od pałaców, aż po teatr
Dawna i niezwykle droga produkcja aksamitu wywindowała jego cenę na poziom osiągalny jedynie najbogatszym. Wywołało to potrzebę stworzenia jego tańszego odpowiednika. Wyprodukowano materiał mniej kosztowny w produkcji i mniej wystawny, ale za to wytrzymały. Powstały z mieszanki bawełny i włókien syntetycznych o ciętym runie płynnie układa się, podążając za ruchem dłoni. Welur, to francuska odmiana słowa „velvet”.Dopiero opracowanie wydajnych metod produkcji weluru na początku XX wieku rozpowszechniło go, dając mu możliwość osiągnięcia szczytu popularności, jako materiału tapicerskiego z początkiem lat 40. XIX wieku. W przeciwieństwie do aksamitu, który jest tkaniną o splocie okrywowym, welur jest dzianiną, co oznacza, że jest łatwiejszy w produkcji, lecz nieco mniej okazały. Mimo posiadania cech oczekiwanych u tkanin uważanych za luksusowe nigdy nie zagroził popularności aksamitu i nie został masowo wykorzystany do produkcji najwyższej klasy odzieży. Wykorzystanie odnalazł m.in. jako baza do wyrobu scenicznych kotar.
Popularność i zastosowanie
Lata 60 i 70 to czas jego rozkwitu w branży meblarskiej, kiedy to na powrót zagościł na fotelach, sofach, czy kanapach. Zmieniające się współcześnie możliwości technologiczne produkcji weluru pozwalają na coraz szersze jego zastosowanie w przemyśle meblarskim. Dziś powraca w blasku, otulając umeblowanie wykonane w stylu klasycznym, przydając równocześnie ciepła ascetycznym, nowoczesnym wnętrzom. Pomimo coraz większej popularności welur zaprezentowany wykwintnie na pięknie udekorowanych nim meblach, wciąż wzbudza zachwyt jakością i estetyką wykonania, jaką oferuje swoim nabywcom.Welurowe meble, a stylistyka wnętrz
Projektanci upodobali go sobie nade wszystko do wystroju wnętrz w pełnym wykwintności stylu glamour, pełnego harmonii i akcentów natury stylu boho oraz czerpiącego z poprzednich dekad vintage. Na tym niemniej jednak nie kończą się jego możliwości dekoracyjne. Śmiało odnajduje się w nowoczesnych wnętrzach stylu skandynawskiego oraz nieszablonowo splata się z estetyką wzornictwa japandi. Przyprawi on swoim wyrafinowaniem proste i oszczędne formy tychże aranżacji.Szukającym inspiracji do wystroju wnętrz nowoczesnych, możemy polecić tkaninę Amor Velvet PIK 4312 w ekstrawaganckim turkusowym kolorze, lub zachwycającą swoim wyrazistym różowym kolorem Amor Velvet PIK 4316. Loftowe aranże ożywi Arya 40 o wyszukanym złotym odcieniu. Do wnętrz klasycznych warto sięgnąć po subtelnie miękką, pikowaną tkaninę Pagani PIK 16 w błękitnym kolorze. Natomiast odporna na zabrudzenia, łatwa w pielęgnacji, delikatnie brązowa tkanina Lukasoft 7115 pięknie ozdobi tradycyjne sofy czy fotele. Niezależnie od tego, jak wykorzystamy przymioty weluru, zawsze zagwarantuje nam miły dotyk i niespotykaną wygodę użytkowania. Z trudem będzie nam się oderwać od ulubionej lektury czytanej na komfortowej, welurowej kanapie.