undefined

Sposoby pielęgnacji tkanin

Niezależnie od tego, na jakie tkaniny tapicerowane zdecydujesz się do wykończenia domowych mebli, codzienna dbałość i ich pielęgnacja pomoże uchronić je przed zabrudzeniami. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta i przestrzegać zasad pielęgnacji właściwych dla danego rodzaju tkaniny. Zachowasz wówczas jej atrakcyjny wygląd przez długi czas.

Profilaktyka jak zwykle najważniejsza

Najprostszym działaniem, jakie możesz stosować na co dzień, aby zachować meble tapicerowane w dobrej kondycji, jest ich częste odkurzanie. Najlepiej posłuż się końcówką z miękkim włosiem, którą powinieneś znaleźć praktycznie w każdym dostępnym dziś na rynku odkurzaczu. Zwróć jedynie uwagę, aby odkurzacz nastawiony był na niskie obroty i zwracaj szczególną uwagę na elementy dekoracyjne i obrzeża. Plusz i jego wysoka gramatura sprawiają, że materiał ten wymaga regularnego oczyszczania. Opadający na niego kurz i znajdujące się w nim roztocza wnikają w wysokie runo materiału. Stanowi to dodatkowe wyzwanie, dlatego ważne jest ich systematyczne usuwanie, aby zapobiec wnikaniu brudu w strukturę tkaniny.

Dodatkowe obowiązki właścicieli zwierząt

Regularne odkurzanie jest szczególnie ważne, jeżeli w Twoim domu żyją zwierzęta. Bardzo chętnie wylegują się one na kanapach czy fotelach, zwłaszcza kiedy nie pilnuje ich czujne oko właściciela. W takiej sytuacji częściej pozbywaj się zalegającej na meblach psiej sierści czy kociego futra, zwłaszcza gdy wśród domowników są osoby uczulone na ten rodzaj alergenów. W tym przypadku wskazane jest nie tylko regularne odkurzanie, ale i wietrzenie pomieszczeń. Warto też zwrócić uwagę, że wyprowadzany przez Ciebie na spacery pies, wnosi na łapach do domu nieczystości zalegające chodniki czy trawniki. Wspólne korzystanie z tej samej kanapy podczas oglądania telewizji naraża Cię na niebezpieczeństwo zarażenia różnymi bakteriami. Groźne są także kleszcze, ukrywające się w sierści zwierzęcia, a które mogą przejść na Twoje ciało.

Nie daj plamy, kiedy poplamisz kanapę

Znasz to uczucie, kiedy kupujesz nowe auto i za wszelką cenę chcesz, aby zachowało ono swój nieskazitelny wygląd jak najdłużej? Omijasz każdą dziurę oraz uważasz na najmniejszą nawet gałązkę, jaka mogłaby uszkodzić lakier? Wiesz zatem, jak trudno jest utrzymać w idealnej czystości łóżko czy fotel, w którym uwielbiasz czytać. Kiedy pojawia się na nim pierwsza plama, wpadasz w panikę, zastanawiasz się co zrobić, chcąc pozbyć się skazy. Zachowaj spokój, nie martw się W takim momencie musisz wiedzieć, jaki środek zastosować, aby pozbyć się zabrudzenia. Wszelkie plamy trzeba usunąć z tkaniny jak najszybciej. Im dłuższy czas reakcji, jaka zachodzi w kontakcie materiału z rozlaną cieczą lub inną substancją, tym trudniej jest się ich pozbyć. Istotne jest także to, abyś wiedział, czego nie powinieneś robić. Niewskazane działania nie tylko nie usuną zanieczyszczenia, ale mogą spowodować jego powiększenie czy nawet utrwalenie. Dostępne dziś na rynku preparaty przeznaczone do czyszczenia i pielęgnacji mebli, potrafią zdziałać cuda. Sprawdź tylko, czy stosujesz odpowiedni środek do rodzaju zabrudzenia oraz modelu tkaniny.

Czego nie powinieneś robić?

Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu, zapoznaj się z potencjalnie szkodliwymi dla danego materiału substancjami. Skutki użycia niewłaściwego specyfiku mogą nieodwracalnie uszkodzić tkaninę np. spowodować wybarwienia. Nigdy nie nakładaj na tkaninę jednocześnie dwóch różnych środków. Wysusz dokładnie tkaninę po użyciu pierwszego, a następnie zastosuj kolejny. Piorąc zasłony, upewnij się, w jakiej powinny być prane temperaturze. Ustaw program dla prania delikatnego z niskim poziomem wirowania. Wkładając do pralki pokrycia poduszek, wywiń je na lewą stronę i zasuń zamek. Nie pierz jednocześnie różnych od siebie materiałów. Niewskazane jest stosowanie środków wybielających oraz zmiękczających.