Kolor roku 2023. Magenta & meble tapicerowane.

Co roku Instytut Pantone wybiera kolor, który wyznacza trendy w różnych obszarach życia, przede wszystkim w modzie i architekturze. Kolorem roku 2023 ogłoszona została Viva Magenta. Jak wykorzystać ją podczas aranżacji wnętrz? Sprawdź nasze propozycje.

Co roku Instytut Pantone wybiera kolor, który wyznacza trendy w różnych obszarach życia, przede wszystkim w modzie i architekturze. Kolorem roku 2023 ogłoszona została Viva Magenta. Jak wykorzystać ją podczas aranżacji wnętrz? Sprawdź nasze propozycje.

Viva Magenta – co oznacza

Pantone jest firmą, która specjalizuje się w tworzeniu palet barw oraz systemów identyfikacji kolorów. Co roku wskazuje na kolor, który będzie wyznaczał trendy w kolejnym sezonie. Na decyzję jury mają wpływ nie tylko aktualne trendy, ale także sytuacja społeczna, ekonomiczna i polityczna. Przez ostatnie lata królowały barwy, które miały zwrócić naszą uwagę na problemy ekologiczne. W tym roku werdyktem jury, zwycięski kolor to odcień karminowej czerwieni – energetyzująca Viva Magenta 18-1750. Ten jaskrawy i intensywny kolor ma oznaczać przede wszystkim radość. Odwołuje się do natury, z której czerpie siłę, odwagę i chęć do życia. Może także oznaczać bunt i nowy początek. Zdecydowanie przemawia do osób, które są pełne energii, gotowe na nowe wyzwania i nie boją się odważnych decyzji.

Dlaczego Viva Magenta?

Według Pantone kolor ten ma nam pomóc w odnalezieniu swojej wewnętrznej siły i w dialogu z samym sobą, swoimi potrzebami i siłami witalnymi.

 

„W dobie technologii staramy się czerpać inspirację z natury i tego, co prawdziwe. PANTONE 18-1750 Viva Magenta wywodzi się z rodziny czerwieni i jest inspirowany czerwienią koszenili, jednego z najcenniejszych barwników należących do rodziny barwników naturalnych, a także jednego z najsilniejszych i najjaśniejszych znanych na świecie.
Zakorzeniony w pierwotnym, PANTONE 18-1750 Viva Magenta ponownie łączy nas z pierwotną materią. Przywołując siły natury, PANTONE 18-1750 Viva Magenta pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę”.

Leatrice Eiseman, dyrektorka wykonawcza Pantone Color Institute

Salon z mocnym akcentem

Viva magenta jest bardzo intensywnym kolorem. Użycie jej w nadmiarze, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i poskutkować męczącym, przytłaczającym nas wnętrzem. Dlatego warto postawić na mocny akcent kolorystyczny z karminową czerwienią, a dla pozostałych dodatków i kolorów ścian wybrać bardziej stonowane barwy. Świetnym rozwiązaniem będzie wybranie kanapy tapicerowanej w kolorze Viva Magenta, która będzie stanowić centralny punkt salonu. Sofa czy narożnik w tej barwie nada niepowtarzalnego charakteru całemu wnętrzu i zdecydowanie je ożywi.

Romantyczna sypialnia

Jak wcześniej wspomnieliśmy Viva Magenta kojarzy się z energią i witalnością – jak więc wykorzystać ją w sypialni, która powinna być miejscem wyciszającym nas i służącym do odpoczynku? Możecie wybrać łóżko tapicerowane w tym kolorze. Magenta może kojarzyć się również z pasją i namiętnością, więc karminowa czerwień nada Waszej sypialni eleganckiego, romantycznego charakteru. Jeśli jednak jesteście zachowawczy i nie chcecie zdecydować się na meble tapicerowane w tym kolorze, ale zależy Wam na wykorzystaniu go w Waszej sypialni, to idealnym pomysłem będzie wybranie karminowo czerwonych zasłon. Ciężkie zasłony w kolorze Viva Magenta spełnią świetnie zarówno funkcję dekoracyjną, a także skutecznie zaciemnią Wasz pokój, jeśli będziecie tego potrzebować.

Karminowa czerwień – dodatki

Chcesz w swoim wnętrzu poeksperymentować z kolorem Viva Magenta? Postaw na dodatki w tym kolorze. Może to być krzesło tapicerowane, które nada wnętrzu charakteru. Jeśli chcesz stworzyć swój kącik do czytania, to postaw na wygodny, karminowo czerwony fotel tapicerowany. Innym rozwiązaniem będą tapicerowane pufy, czy dekoracyjne poduszki w tym kolorze. Stwórz przestrzeń, która będzie pobudzać Twoją kreatywność i dodawać Ci energii do działania.