Eklektyzm. Styl, jaki pokochają kreatywni oraz indywidualiści

Przepisem na dobrze zaaranżowane w ten sposób przestrzenie, jest umiejętne łączenie ze sobą detali charakterystycznych dla różnych stylistyk. Wykorzystać możemy meble oraz elementy dekoracyjne, które w rodzinie od pokoleń przechodziły z rąk do rąk. Związani z tymi pełnych duszy pamiątkami, nie musimy jednocześnie rezygnować z propozycji, jakie oferują nowoczesne dizajnerskie aranżacje. Właśnie tu w sukurs przychodzi nam eklektyzm dający swobodę do łączenia naszych souvenirów z produktami z bieżących kolekcji. Pojawia się przed nami perspektywa stworzenia intrygujących pomieszczeń naszych domów.

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny

Styl eklektyczny to z pewnością prawdziwy miszmasz dizajnu. Zaskakuje nieszablonowymi połączeniami i dowolnością materiałów, jakich nie spotkamy nigdzie indziej. Wzornictwo eklektyczne nie ogranicza nas do jednej konwencji. Otwiera szeroko drzwi, dla chcących stworzyć niepowtarzalny charakter swoich wnętrz. 

Nieskrępowany, z charakterem, ale spójny

Eklektyzm charakteryzuje się nieograniczoną możliwością połączeń, jednak powinniśmy pamiętać o wspólnym mianowniku spajającym subtelnie poszczególne fragmenty mozaikowego wnętrza. Zachowanie konsekwencji pozwoli uniknąć przytłaczającego bałaganu. Wykorzystajmy spójność materiałów, faktur, kształtów czy barw. Nie zapominajmy, że pomimo swojej nieskrępowanej osobowości, powinniśmy postawić na jakość wykończeń. Lepiej mniej niż więcej. 

Szczypta industrialu, odrobina vintage, klasyka

Podobają nam się klasyczne fotele i sofy, industrialne oświetlenie, krzesła i stoliki, których obrusy pokryte są szkłem w stylu vintage? Znajdźmy wśród nich miejsce na dywan w stylu boho przywieziony z wakacji na Bliskim Wschodzie. Jego wyrazista kolorystyka i wzory odznaczą się na oryginalnej, drewnianej, wysłużonej podłodze, oraz ścianie pokrytej grubą czerwoną cegłą.


Postawmy przy oknie wysokie rośliny o grubych liściach nawiązujące do stylu urban jungle. Skontrastujmy ciemną kolorystykę wymienionych elementów z nowoczesną podłogową lampą z jasnym abażurem. Lekka optycznie, stojąca na delikatnych nogach, napełni przestrzeń łagodnym blaskiem. W efekcie uzyskaliśmy przepis na jedną z licznych możliwości urządzenia wnętrz w stylu eklektycznym. 


Dla kogo jest styl eklektyczny

Eklektyzm szczególnie przypadnie do gustu osobom kreatywnym i odważnym otwartych na połączenia klasyki z nowoczesnością. Poszukujących niepowtarzalnych miejsc do życia. Styl ten najlepiej odda charakter indywidualistów. niezważających na opinię innych ludzi. Miejsca te będą oazą dla do nieskrępowanego wyrażenia swojego charakteru i osobowości.


Eklektyzm stwarza również miejsce dla osób niezdecydowanych, którym podobają się poszczególne składniki, różnych od siebie konwencji. Skorzystają z niego kolekcjonerzy przywiezionych z podróży pamiątek oraz właściciele pamiątek rodzinnych przekazywanych przez kolejne pokolenia z rąk do rąk. Wykorzystają ich niepowtarzalny charakter i duszę, nie musząc rezygnować z najnowszych rozwiązań współczesnego dizajnu.