Materiał obiciowy

Materiał obiciowy

Materiał obiciowy może być wykorzystany z myślą o dodatkach tekstylnych, a przede wszystkim na meble tapicerowane. W związku z tym powinien się świetnie prezentować i być miły w kontakcie ze skórą. Nie mniej ważne są jednak kwestie czysto funkcjonalne, związane głównie z wytrzymałością oraz ewentualnymi rozwiązaniami, które mogą ułatwiać czyszczenie. Do wyboru są przy tym różne gatunki tkanin, które mają swoją specyfikę. Szeroki wybór dobrej jakości kolekcji znajdziesz w naszej hurtowni.

Jaki materiał obiciowy wybrać na krzesła, fotele czy kanapę?

Zastanawiasz się, jaki powinien być materiał obiciowy na krzesła, fotele czy kanapę? Są to elementy, z których będzie się regularnie korzystać, więc ważna jest specyfika samej powierzchni, ponieważ znajdzie to przełożenie na wygodę użytkowników. Kluczowe są właściwości wytrzymałościowe, które decydują o tym, jak długo będzie się można cieszyć tapicerowanymi meblami. Dobrym pomysłem będzie wybranie kolekcji wzbogaconej o technologię blokującą przenikanie cieczy, co pozwoli bez problemu zadbać o czystość takiego wyposażenia.

Komfortowy w dotyku

Poszczególne materiały mogą być gładkie lub posiadać wyrazistą strukturę, która będzie wyczuwalna pod palcami. Pod tym względem wybór zależy już mocno od indywidualnych preferencji. Kluczowe jest natomiast to, żeby powierzchnia była miękka i przyjazna w dotyku. Wtedy będzie to stanowiło gwarancję, że z wyposażenia przygotowanego z danej tkaniny będzie można korzystać z przyjemnością, nawet w dłuższym wymiarze czasowym, a w końcu na takich meblach wypoczynkowych spędza się czasem kilka godzin dziennie. Aspekt ten jest zatem ogromnie ważny, ponieważ determinuje późniejszy komfort domowników, a tym samym ich zadowolenie z takiego umeblowania.

Wytrzymały

W przypadku dodatków dekoracyjnych trwałość materiału jest zwykle drugorzędna, ponieważ powierzchnia nie będzie narażona na dużą eksploatację i nie powinna ulegać niszczeniu, o ile nie dojdzie do uszkodzeń czysto mechanicznych. W kontekście kolekcji na meble wytrzymałość jest jednak niezwykle istotna, ponieważ od tego zależy potem to, jak długo można korzystać z tapicerek. Większość osób wybierając obicia, liczy tymczasem na korzystanie z nich przynajmniej przez kilka lat. Przede wszystkim warto zatem odnotować rezultat w teście ścieralności. W warunkach domowych dobre będą w zasadzie wszelkie wyniki powyżej 20 tysięcy cykli, natomiast do przestrzeni publicznych dobrze jest wybrać tkaninę, która osiągnęła rezultat na kilkukrotnie wyższym pułapie, czyli nawet 80-100 tysięcy cykli. Do tego warto się upewnić, czy konkretna kolekcja nie ma tendencji do pillingu, czy płowienia.

Wodoodporny

Z myślą o takim użytkowaniu bardzo rozsądnie będzie wybrać tkaninę wzbogaconą o powłokę hydrofobową. Sprawia ona, że rozlane płyny skraplają się na powierzchni, zamiast wsiąkać w strukturę materiału, więc można je wtedy spokojnie wytrzeć i uniknąć plam. Działa to nawet w przypadku problematycznych i barwiących cieczy, więc jest to naprawdę korzystna technologia. Dzięki temu będzie się można cieszyć nienaganną czystością tapicerek i to niewielkim nakładem sił.

Czy warto wybrać materiał obiciowy typu welur?

Popularnym wyborem jest materiał obiciowy typu welur, który jest wyrazisty, a jednocześnie odpowiednio przyjemny. Na rynku dostępnych jest jednak o wiele więcej rozwiązań. Niektóre kategorie tkanin są do siebie nieco zbliżone i różnią się detalami, ale pomiędzy niektórymi gatunkami widać ogromne różnice. Zawczasu warto zatem rozważyć argumenty za i przeciw poszczególnym wariantom, z myślą o wybraniu takiego, który na pewno spełni oczekiwania.

Dostępne opcje

Zapewne najczęściej wybieranymi materiałami są te z szeroko pojętej grupy pluszów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w ramach tej kategorii wyróżnia się jeszcze oddzielne typy tkanin. Te główne i jednocześnie najpopularniejsze wśród użytkowników to welur oraz velvet. Są one mocno zbliżone, więc z perspektywy laików często można je wręcz pomylić. Tak naprawdę różnicę stanowi jednak struktura, która jest nieco odmienna. Velvet jest materiałem wątkowym, tymczasem welur posiada dodatkową osnowę. Oba łączy to, że są niezwykle komfortowe w dotyku i pięknie się prezentują. Velvet może się natomiast wydawać nieco bardziej aksamitny - często na jego powierzchni widoczny jest do tego charakterystyczny blask, gdy odbija się od niego światło. Osoby poszukujące innych rozwiązań mogą zwrócić uwagę na materiały skóropodobne. Jak sama nazwa wskazuje, mają one imitować naturalną skórę, służąc zwykle do przygotowania skórzanych tapicerek meblowych, które będą zachwycać wyglądem, lecz będą przy tym znacznie trwalsze i łatwiejsze pielęgnacyjnie od obić z prawdziwej skóry. Ciekawym wyborem są tkaniny szenilowe o nieregularnej powierzchni i atrakcyjnej prezencji, które są jednocześnie bardzo wszechstronne i proste w utrzymaniu w czystości.

Materiał obiciowy we wzory czy może jednolity?

Czy zdecydować się na odważny materiał obiciowy we wzory? Z pewnością będzie on pasował do wielu aranżacji, lecz nie do wszystkich. Spośród licznych kolekcji udostępnianych przez producentów można jednak znaleźć tkaniny o najróżniejszym wyglądzie, które dopasowują się tym samym w różne gusta. Poza własnymi preferencjami warto spojrzeć na szerszy obrazek, żeby wybrać materiał, który będzie spójny z całością aranżacji.

Różne warianty

Choć rozpatrywanie kwestii technicznych jest bardzo ważne, nie da się ukryć, że szczególną uwagę odbiorców przykuwa oczywiście sam wygląd tkanin. Nikt nie chce w końcu w swoich wnętrzach funkcjonalnych, lecz nieestetycznych materiałów. Obecnie do wyboru są naprawdę różne kolekcje, od takich o jednolitej powierzchni, po wzorzyste, a nawet graficzne tkaniny. Te z wieloma motywami i kolorami są odważne, ale często naprawdę pięknie prezentują się nie tylko na dodatkach, lecz całych zestawach mebli wypoczynkowych. W poszczególnych kolekcjach dostępne są poza tym różne barwy, od stonowanych, po intensywne, a czasem wręcz krzykliwe. Patrząc na design, warto zwrócić do tego uwagę, że wpływa na niego także sama struktura materiału oraz to, czy widoczne są na nim efekty cieniowania lub połysku. W związku z tym nawet w obrębie tej samej kategorii można dostrzec spore różnice wizualne pomiędzy poszczególnymi produktami.

Dopasowanie do aranżacji

Przed dokonaniem wyboru powinno się rozważyć nie tylko to, czy dana tkanina się spodobała, ale również jak będzie pasować do całości aranżacji. Czasem zdarza się, że kolekcja jest naprawdę piękna, lecz zwyczajnie nie pasuje do wystroju, który przygotowano. W tym kontekście ważna jest zarówno faktura, jak i kolorystyka. Zawczasu dobrze jest zatem przemyśleć, jaki gatunek oraz jaka gama barw będzie pasować do danego wnętrza. Takie zestawy będą w końcu zupełnie odmienne w przypadku koncepcji klasycznych, a zgoła inne, gdy chodzi o przestrzenie urządzone w typowo współczesnym stylu. Materiał obiciowy powinien być piękny, a do tego funkcjonalny. W takim przypadku będzie cieszył oko, a w toku korzystania z tapicerek użytkownicy docenią ich komfort. Szeroki wybór asortymentu o wysokiej jakości wykonania znajdziesz w ArtMeb, więc zachęcamy do skorzystania z oferty naszej hurtowni.