Styl industrialny

Styl industrialny jest jednym z najpopularniejszych trendów ostatnich lat, który swoją estetykę zawdzięcza fabrykom i miejskiej urbanistyce. Wyróżnia się niebanalnym połączeń tekstur w stonowanych kolorach, które urzekają swoją odmiennością oraz indywidualnością. Tkaniny meblowe odgrywają w nim kluczową rolę, ponieważ swoją kolorystyką i fakturami nadają surowym przestrzeniom domowego charakteru. Liverpool, Prestige i Bison to wybrane kolekcje materiałów obiciowych, po które chętnie sięgają miłośnicy stylu industrialnego. 

Przemysłowa ewolucja

Charakterystycznym motywem, który przewijał się przez styl industrialny były odsłonięte ceglane ściany, na których wieszano artystyczne czarno-białe druki. Ogromne fabryczne okna ścierały się z przyjemnymi w dotyku, kudłatymi dywanami, a żelazne rury, będące pofabryczną pozostałością ciągnęły się przez całą przestrzeń tworząc interesujące dekoracje. Przez lata styl industrialny ewoluował, dopasowując się do inspirowanych nim przestrzeni. Współcześnie nierzadko pojawia się w nowopowstających budynkach i stanowi wartość samą w sobie dla ich mieszkańców.

Przestrzeń w miejskim stylu

Salony w stylu industrialnym charakteryzują się minimalistyczną, uporządkowaną estetyką, która znakomicie prezentuje się na większych przestrzeniach. Projekt wnętrza w stylu industrialnym koncentruje się głównie na połączeniu surowych materiałów z czystymi i opływowymi meblami. Tkaniny obiciowe o delikatnych barwach, użyte w tym stylu współgrają z ciemniejszym wnętrzem. Sofy oraz fotele będące kontrastem w aranżacji wnętrza wyróżniają się, stając się gwiazdami pomieszczenia. 

Współczesny industrial

Popularność stylu industrialnego nie idzie w parze z dostępnością przestrzeni utrzymanych w jego duchu do życia. Niemniej widać jego wpływ na współczesne projekty architektoniczne. Ponieważ nie każde wnętrze posiada odkryte ceglane ściany oraz zjawiskowe fabryczne rury, projektanci podpowiadają, jak wyposażyć mieszkanie, aby dodać mu industrialnego ducha. Ceglany ściany współcześnie zastępuje się niejednolitymi ciemniejszymi kolorami ścian, a miedziane rury imitują metalowe lampy. Bez zmian pozostają główni bohaterzy pomieszczenia, czyli tkaniny meblowe. Ich kolory wybijają się na tle aranżacji, a welurowa tekstura nadaje niepowtarzalnej delikatności całemu pomieszczeniu. 

Moc roślinności

Industrialny styl dekoracji wnętrz jest surowy i minimalistyczny, charakteryzują go ciemniejsze ściany, wiele metalowych dekoracji oraz stonowane kolory tkanin meblowych. Zwolennicy cieplejszych wnętrz, odchodzą od tradycyjnych surowych aranżacji, uzupełniając je o rośliny doniczkowe. Ich żywe kolory dodają pomieszczeniom świeżości oraz są bardzo pożądaną reprezentacją natury w centrum miejskiego świata. 

Elegancka fabryka

Styl industrialny jest połączeniem minimalizmu, artystycznego ducha oraz ekstrawagancji. Tworzy bardzo wyraziste aranżacje wnętrz. W uspokojeniu energii płynącej z pomieszczenia i dodaniu mu klasycznej elegancji sprawdzą się skórzane tkaniny obiciowe. Sofy w głębokim brązowym odcieniu dodadzą wnętrzu eleganckiego wyglądu, a dopełnienie przestrzeni symetrycznie rozłożonymi krzesłami o kremowej tapicerce stworzy nietuzinkową odsłonę industrialnego stylu.

Patchworkowy urok

W duchu nowoczesnych trendów najmodniejszymi rozwiązaniami są te nieoczywiste i ryzykowne. Dlatego inspirując się stylem industrialnym powstał pomysł połączenia kombinacji różnych tkanin na jednym meblu. Zróżnicowane tekstury oraz wzornictwo na siedzisku i oparciu to rozwiązanie pozwalające na osiągnięcie niebanalnych aranżacji.  

Akcent koloru

Odcienie brązów, szarości, czerni na tle ceglanych ścian to kultowe połączenia kolorystyczne, jakie można napotkać we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym. Kombinacja drewna, cegły oraz metalu zachwycają, inspirując do dalszego tworzenia nieoczywistych połączeń. Uzupełnienie całości o meble wypoczynkowe w wyrazistym kolorze nada przestrzeni indywidualnej odsłony. Pomogą w tym również niebanalne figurki, obrazy i rzeźby. 

Do czerwoności

Industrialne wnętrza emanują siłą i z tą energią idą w parze wszelkie odsłony czerwieni. Teksturowane poduszki dekoracyjne, inspirowane ceglastymi ścianami to piękny, a zarazem odważny dodatek. Styl industrialny jest kwintesencją niebanalnych połączeń zatem wręcz zachęca do komponowania w różnych odcieniach czerwieni. 


Mikstura kolorystyczna

Nieoczywistym wyborem kolorystycznym zyskującym w ostatnim czasie na popularności są odcienie słońca. Żółty dodaje pomieszczeniu świeżości i nietypowej energii. Znakomicie komponuje się z roślinami. W industrialnych wnętrzach często pojawiają się również złote akcenty. Otwarta przestrzeń zachęca do eksperymentowania z kolorami niczym w artystycznej pracowni. Dodając do tego zabawę z teksturami i wzorami tkanin powstaje w ten sposób jedyna w swoim rodzaju mikstura aranżacyjna.

Przyjemne w dotyku

Oprócz ceglanych i szarych ścian, drewnianej posadzki oraz metalowych elementów ciągnących się przez pomieszczenie – czyli wszystkiego, co charakterystyczne dla stylu industrialnego, w takim wnętrzu uwaga skupia się również na meblach wypoczynkowych. Dlatego warto podkreślić ich urok miękkimi tkaninami obiciowymi, jak uwielbiane welury i welwety. To tkaniny przyjemne w dotyku, które dodatkowo dzięki swojej nieoczywistej fakturze, delikatnie odbijają światło oddając na swojej powierzchni subtelne wzory. 

Meble w miejskiej odsłonie

Miejski klimat potrafi sprzeciwić się szalonym kombinacjom kolorystycznym tkanin meblowych, stawiając raczej na stonowane odcienie szarości. Aby nie popaść w aranżacyjną nudę i nie dać się zamknąć w szufladzie takich samym przestrzeni, warto postawić chociaż na jeden akcent meblowy w odmiennym kolorze. Zabieg ten odda ducha fabryki, swego rodzaju przypadkowości bardzo pożądanej w industrialnym wnętrzu.