Boho. Kosmopolityczne i otwarte na dialog

Swoboda, jaką proponuje nam boho, ma swoje źródła w XIX wiecznej Francji. Powstała tam wówczas grupa ludzi skupiająca artystów, intelektualistów i „wolnych ptaków”, poszukujących nowych doznań.

Filozofia bohemy opierała się na nieskrępowaniu i negowaniu wszelkich dotychczasowych zasad. Boho, jak mało która estetyka aranżacji wnętrz, pozwala na nieograniczone możliwości wyrażenia własnej osobowości.

Pełne swobody i nieskrępowanych możliwości

Boho otwarte jest na dizajnerski dialog pomiędzy pozornie odległymi od siebie konwencjami. Swoją istotą składa nam propozycje samodzielnych poszukiwań, niezależnych od sztywnych reguł. Celem boho jest swoboda, którą powinniśmy czuć, przebywając w naszych domach. Przestrzenie skomponowane w jego stylistyce pozwalają czerpać pozytywną energię, oferując jednocześnie wypoczynek i wytchnienie. W tak urządzonych wnętrzach naładujemy nasze akumulatory po trudach codziennych obowiązków.

Tolerancja jest kluczem

Boho nie tylko uchyla drzwi kolorom, fakturom, materiałom, ale wręcz otwiera je na oścież. Odważne eksperymentowanie i czerpanie z różnego wzornictwa charakteryzuje jego eklektyczną naturę. Przyciąga do siebie osoby ceniące wolność i poszukujące w życiu harmonii. Uzewnętrznia naszą kreatywność i daje przestrzeń do opowiedzenia własnej historii.

Ty decydujesz, jakie będzie Twoje boho

Boho swoją filozofią zachęca do wolnych od uprzedzeń, indywidualnych poszukiwań jego interpretacji. Tworzy plenery, w których nasza fantazja zaprasza do tańca przestrzenie naszych domów. Nie ograniczając formą, pozwala spleść ze sobą odmienne od siebie stylizacje. Od nas samych zależy, w którym kierunku podążymy. Ważne jest jednak, abyśmy określili paletę barw, która będzie spajać nasze zestawienia.

Poszukaj spokoju i relaksu w jasnej równowadze

Duch boho ma różne twarze i zależeć będzie od naszego osobistego wnętrza. To właśnie ono jest punktem wyjścia do eksploracji różnych form. Znajdą w nim swoje miejsce osoby czujące się dobrze w równoważącej emocje, nienarzucającej się kolorystyce stonowanych pasteli, delikatnych szarości i ciepłych bieli. Korzystając z szerokiej gamy faktur, podkreślimy własny charakter naszych wnętrz. Poszerzymy możliwości adaptacji, uzupełniając je wiklinowymi dodatkami, drewnianymi misami oraz rattanowymi krzesłami. Podwieszony grubymi linami hamak czy wreszcie zawieszone na ścianach makramy również znajdą w nich swoje miejsce. Przywołają one beztroskę i relaks wakacyjnych chwil, przywodząc nam na myśl spokój i odprężenie.

Prostota pomagająca odnaleźć równowagę

Inspirację w boho możemy zaczerpnąć, kierując się w stronę przestronnych, nieprzytłoczonych dekoracjami wnętrz. Jasne drewno, kamień, cieple biele, delikatne szarości oraz roślinność, są składnikami przepisu na naturalne, czyste, a zarazem przytulne pomieszczenia. Mocniejsze akcenty brązu lub czerni podkreślą wykończenia mebli i ściennych ozdób. Podobnie jak w stylu japandi lamele będą doskonałym elementem wystroju. Udekorują nie tylko ściany czy podzielą przestrzenie pokoi; zaprezentują się równie oryginalnie, pokrywając sufit.

Szukaj harmonii w przyrodzie i zieleni

Atmosferę boho tworzy wszechobecna zieleń, która jest kolorem przewodnim tego nurtu. Szeroka paleta odcieni uosabia przyrodę, na której łonie znajdujemy spokój i ukojenie. To właśnie wszechobecna roślinność odgrywa główną rolę w boho. Duże rośliny o długich łodygach oraz grubych lub cienkich liściach zaprezentują się efektownie w postawionych na podłodze donicach. Taka namiastka dżungli przybliży nas do matki ziemi. Suche trawy włożone do wazonów w kolorze butelkowej zieleni dopełnią wystrój. Akcenty florystyczne mogą także pojawić się na wzorzystych, pełnych kwiatów tapetach i ozdobionych motywami liści dywanach.

Vintage, złoto, purpura i melanż

Korespondujące z filozofią boho lekkie, dizajnerskie krzesła i stoły w stylu vintage, również pasują do prezentowanego stylu. Sprawdzi się nawet mocniejsza, pełna energii i będąca symbolem zamożności purpura oraz złoto. Wystrój wnętrz ocieplimy, kładąc na drewnianej podłodze wzorzyste dywany. Odważmy się na ułożenie obok siebie kilku mniejszych, o różnych od siebie wzorach, bowiem kwintesencją boho są właśnie takie melanże. Nie uciekajmy również od czerni, ale użyta z umiarem, podkreśli lekki stelaż krzesła, lamp, grafik wieszanych na ścianach, albo stolika stojącego obok sofy.

Odnajdź swoje boho

Stylistyka boho pełna jest możliwości i otwartości na dizajnerski dialog pomiędzy wieloma, pozornie odległymi od siebie estetykami. Boho nie uznaje sztywnych reguł, a jego najważniejszym celem jest, abyśmy poczuli swobodę i odprężenie. Proponuje nam miejsca wypełnione spokojem, sprzyjające odprężeniu i pozwalające czerpać pozytywną energię.