Certyfikat antybakteryjny

Certyfikat antybakteryjny

Tkaniny tapicerskie stykają się z wieloma innymi materiałami o różnym stopniu czystości. Mogą być też narażone na kontakt z żywnością, zwierzętami oraz zanieczyszczeniami wniesionymi z zewnątrz. Aby mieć pewność, że tkanina nie stanie się źródłem patogenów lub alergenów, warto wybrać produkt z certyfikatem antybakteryjnym.

Spis treści

Jak działają tkaniny z certyfikatem antybakteryjnym?

Zwykłe materiały tapicerskie mogą tworzyć idealne środowisko do namnażania drobnoustrojów. Utrzymują wysoki poziom wilgoci oraz temperatury i nie utrudniają wzrostu niepożądanym mikroorganizmom. Tkaniny z certyfikatem antybakteryjnym zachowują się zupełnie inaczej.

Naturalna ochrona

Niektóre typy włókien mają naturalną zdolność do odprowadzania wilgoci i niezwykle szybko schną. Dzięki tym właściwościom bakterie i inne drobnoustroje nie mają w nich dobrych warunków do wzrostu. Dobrym przykładem są włókna olefinowe, wykorzystywane do produkcji tkanin pokrywających np. meble ogrodowe. Warto pamiętać, że komórka bakterii w ciągu zaledwie 8 godzin jest się w stanie namnożyć do miliona komórek. Pod warunkiem, że znajdzie się w miejscu o optymalnych dla siebie parametrach. Tkaniny z certyfikatem antybakteryjnym z pewnością takich warunków nie zapewniają.

Antybakteryjne dodatki

Do włókien dodaje się także substancje o właściwościach antybakteryjnych, dzięki którym drobnoustroje nie tylko nie mają odpowiednich warunków do wzrostu, ale są także skutecznie neutralizowane i zwalczane. Poszczególne rozwiązania z tej dziedziny różnią się szczegółami technicznymi, ale ich cel i zadanie jest jedno – maksymalnie utrudnienie wzrostu mikroorganizmów.

Powłoki do zadań specjalnych

Istnieją także specjalne powłoki, nakładane na już gotowy materiał. Są wykonane z substancji, które skutecznie eliminują zagrożenia dla zdrowia i komfortu użytkowników mebli. To bezpieczne rozwiązania, odporne na pranie i czyszczenie, a także na codzienne użytkowanie.

Zastosowanie antybakteryjnych i antyalergicznych materiałów

Potrzeba bezpieczeństwa jest uniwersalna. Niezależnie od tego, czy mowa o tkaninach przeznaczonych do poczekalni w przychodni, czy do domu. Naturalnie te pierwsze będą pełnić swoją funkcję w bardziej wymagających warunkach - przy ciągłej rotacji osób chorych, które przychodzą z zewnątrz, nierzadko przemoczone od deszczu czy śniegu. Jednak materiał na domowej kanapie także powinien być dobrze zabezpieczony. To przecież miejsce, w którym domownicy spędzają dużo czasu i chcą to robić bez zastanawiania się, czy przebywanie na danej tkaninie może grozić nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Tkaniny w trudnych warunkach

Szczególnie narażone na działania drobnoustrojów są tkaniny wystawione na działanie warunków zewnętrznych. Meble ogrodowe, meble w ogródkach restauracyjnych, leżaki dostępne w kinach plenerowych itp. A także materiały, które mają kontakt z wieloma osobami, przybywającymi z zewnątrz. Można tu wymienić wszelkiego rodzaju poczekalnie, hotelowe lobby, kina, teatry. A także tapicerkę samochodową w autach dostępnych w wypożyczalniach.

Zdrowy dom

W warunkach domowych bakterie także mogą się czuć jak w domu. Szczególnie jeśli właściciele wersalki czy fotela nie mają świadomości, jakie procesy biologiczne mają miejsce w ich meblach. A trzeba przyznać, że często swój dom traktujemy jako bezpieczną przystań i nie budujemy systemów obrony przez niewidzialnymi przeciwnikami. Wybór tkanin bez właściwego certyfikatu może skutkować zagrożeniem dla zdrowia domowników. Nie mówiąc już o samopoczuciu i podatności na drobne infekcje. W zakamarkach tkanin dobrze czują się nie tylko bakterie, ale także wirusy czy grzyby. To realne niebezpieczeństwo, które dotyczy nie tylko osób i zwierząt, ale także kondycji samych tkanin, które będą ulegać szybszemu zniszczeniu.

Ulga dla alergików

Stosowanie tkanin antybakteryjnych jest także zbawienne dla osób cierpiących na alergię. Tego rodzaju materiały zapobiegają np. wytwarzaniu alergenów przez roztocza, co przekłada się wyższą jakość życia i mniejsze problemy zdrowotne. Nawet jeśli żaden z domowników lub pracowników nie jest aktualnie alergikiem, warto wybrać tkaniny z odpowiednim certyfikatem. Alergia może się rozwinąć w przyszłości, a w domu lub biurze zawsze może się pojawić kolejna osoba. Należy wziąć także pod uwagę ewentualnych gości. Przewidujący powinni być zwłaszcza właściciele takich miejsc jak restauracja czy hotel. Zdrowe i bezpieczne środowisko dla klientów to absolutna podstawa tego rodzaju biznesu. <

Gdzie szukać bezpiecznych dla zdrowia tkanin?

W ofercie ARTMEB obecnych jest wiele produktów oznaczonych ikoną „Certyfikat antybakteryjny”. Na poniższych przykładach dobrze widać, że tkaniny z certyfikatem antybakteryjnym nie muszą wyglądać technicznie czy „szpitalnie”. Cechują się wysokimi walorami wizualnymi i z szerokiej oferty tego typu produktów każdy z pewnością wybierze coś dla siebie.

Tkanina Peru/Jamajka/Malawi/Maroko/Tokyo

To najlepszy dowód na to, że design może iść w parze z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia użytkownika. Niebanalny, barwny wzór sprawdzi się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i w przestrzeniach bardziej klasycznych. To ciekawy wybór dla koneserów egzotyki, a jednocześnie pewne i bezpieczne rozwiązanie. Także dla alergików, którzy będą mogli nim cieszyć oczy w pełnym komforcie.

Tkanina Jungle ŻAKARD BLACK

Oto produkt, który posiada certyfikat antybakteryjny, a dodatkowo został oznaczony jako trudnopalny i odporny na uszkodzenia. Welurowy materiał z graficznym motywem dżungli jest więc wyjątkowo wytrzymały, a przy tym sprawdza się w roli dekoracyjnej i może być z powodzeniem zastosowany we wnętrzach prywatnych.

Tkanina Royal Velvet 87207

Jeden z bestsellerów ARTMEB. Welurowa tkanina typu plusz jest jednocześnie subtelnie miękka i wytrzymała. Cechuje się odpornością na zwierzęta i certyfikatem antybakteryjnym. Jest ozdobą każdego wnętrza. To ostateczny dowód na to, że certyfikat antybakteryjny nie oznacza gorszego lub mniej przyjemnego dla oka wyglądu. Oznaczone są nim tkaniny z różnych włókiem, o różnych wzorach i fakturach. Łączy je jedno – bezpieczeństwo dla zdrowia użytkowników.