psychologia kolorów we wnętrzach

Psychologia kolorów we wnętrzach

Nasza intuicja decyduje o indywidualnej preferencji gamy barw. Zgodnie z nimi będziemy dekorować przestrzenie naszych mieszkań i domów. Wybrzmiewać będą wraz ze stylem, z którym najlepiej korespondują. Przejdźmy zatem do mówienia niuansów związanych z wyborami kolorytów drogich naszemu sercu.

Kolory, jakimi się otaczasz, mają znaczenie

Badania udowodniły, że preferowanie poszczególnych barw ma ścisły związek z naszą osobowością. Krótko mówiąc, kolory, które nas otaczają, mają na nas wpływ często nieuświadomiony. Stymulują nas i motywują do konkretnych zachowań. Swoją witalną mocą inspirują i pchają do działań. Uspokajają, wpływają na nas kojąco, pozwalając zrelaksować się i zaczerpnąć wytchnienia. Inne wywołują niechciane emocje i blokują pozytywne wibracje. Nie traktujmy powyższych sugestii jako niezmienne. Silne osobowości mogą czuć się dobrze również w otoczeniu barw ciemnych i zdecydowanych. Podkreślą one ich pewność siebie, niezależność i przebojowości. Postrzeganie kolorów determinują również nasza płeć czy wiek.

Biały

Biały będzie odpowiedni dla osób lubiących porządek i poszukujących wewnętrznej harmonii. Uosobienia gust i wyrafinowanie. Często wybierany jest przez perfekcjonistów. Należy do gamy barw, które wpływają na nas pozytywnie; redukuje stres, pomaga odzyskać dobry nastrój. Podobnie jak czarny, kolor ten preferują osoby niezależne oraz indywidualiści. Lekkość bieli daje przestrzeń naszym myślom. Kreuje krajobrazy, w których dzięki odbijającemu się w nim świetle pomaga powiększyć optycznie małe pomieszczenia. Stanowi szafarz dla barw intensywniejszych. Użyty z umiarem będzie szykowny i wykwintny. Pozbawiony dodatku innych kolorów, przytłacza monotonią i symbolizuje pustkę.

Niebieski

Nawiązuje do nieba i ma znaczenie duchowe. Symbolizuje boskość, oddanie i szlachetność. Inspiruje osoby posiadające bogate życie duchowe. Zachęca do odpoczynku; szukając ukojenia, odnajdziemy w nim oazę bezpieczeństwa i spokoju. Korzystnie wpływa na komfort snu; posłużmy się jego właściwościami i wprowadźmy go do naszych sypialni. Wpływ koloru niebieskiego zadziała pozytywnie również na nasze pociechy. Weźmy pod uwagę powyższe atrybuty, urządzając pokój dziecięcy. Rześkie i lodowate odcienie niebieskiego wpływają na naszą kreatywność i pomagają zachować trzeźwość umysłu. Przyczyniają się do wzrostu przedsiębiorczości i produktywności, pomagają podejmować decyzje. Dużą wagę przywiązują do niego osoby pełne pasji. Nadmierna obecność koloru niebieskiego może wpływać na nas niekorzystnie i przygnębiająco.

Zielony

Kolor harmonii symbolizujący naturę utożsamiany jest z ekologią. Zieleń należy do barw, jakie wybieramy najczęściej. Wiążemy go z młodością oraz zdrowiem. Patrząc na niego, możemy doznać poczucia bezpieczeństwa. Wpływa nas pozytywnie i nastraja radośnie. Rozluźnia nasze skołatane nerwy, działa antystresowo. Zaobserwowano, że obniża ciśnienia krwi, wpływając na jakość naszego snu. Wykorzystajmy jego przymioty i wprowadźmy go do naszych sypialni. Wyrazisty odcień zielonego doda nam witalności i ożywi nasz temperament; nie bez powodu ten kolor upodobały sobie osoby prowadzące aktywny tryb życia. Doceniają go również ludzie myślący pozytywnie i pełni spokoju. W nadmiarze może doprowadzić do spadku naszej energii i wywoływać bezczynność.

Czerwony

Kojarzony z miłością, wpływa na nasz temperament i sprawia, że nasze serce bije mocniej. Pobudza do działania, ożywia, dodaje energii, namiętności i pasji. Przykuwa uwagę bardziej niż wszystkie inne kolory. Pozostaje najdłużej w naszej pamięci. Pragnąc wzbudzić zainteresowanie płci przeciwnej, najczęściej wybieramy właśnie ten kolor. Co ciekawe, czerwony wzmaga nasz apetyt. Chociaż stosuje się go w terapii chorobliwego zmęczenia, to użyty przesadnie nadmiernie pobudzenie, wprowadza uczucie niepokoju i prowokuje złość. Najlepiej więc nie używać go w zbyt dużej ilości, a jedynie jako mocniejszy akcent podkreślający charakter wnętrz. Komponując go z ciepłymi, jasnymi kolorami i bielą nie przytłoczy naszych pomieszczeń. Pamiętajmy, że wykorzystując jego przymioty, zmniejszymy optycznie nasze pokoje.  

Żółty

Kojarzony ze słońcem, pozytywną energią i poczuciem szczęścia; uosabia witalność i radość życia. Stymuluje nas do działania i wpływa na nas inspirująco. Pomaga zredukować stres, a otaczając się nim, stajemy się pewniejsi siebie. Poprawia nastrój i pomaga w nawiązywaniu kontaktów w gronie osób, wśród których się znajdujemy. Podczas spotkań wprowadza pozytywną atmosferę i zachęca do pogawędek, dlatego w pierwszej kolejności dekorujmy nim salony i jadalnie. Żółty pomaga w zachowaniu koncentracji i wpływa na zdolność do zapamiętywania. Weźmy go więc pod uwagę, urządzając nasze gabinety do pracy czy pokoje naszych najmłodszych. Pamiętajmy jednak, że stosowany w nadmiarze może działać drażniąco na nasz układ nerwowy.

Pomarańczowy

Kolor odważny, kojarzący się z przygodą; wprowadzi nas w pogodny nastrój. Podobnie jak żółty działa na nas korzystnie. Przywraca chęć do życia i wzmaga odporność. Wpływa dodatnio na nasze pozytywne myślenie i pobudza emocje. Poprawia naszą inwencję, dlatego docenią go osoby kreatywne i ekspresyjne. Sprzyja podejmowaniu decyzji. Zachęca do aktywności i rozmów z bliskimi. Intensyfikuje doznania, zachęca do zabawy. Skłaniają się ku niemu osoby pewne siebie, nieskrępowane i ekstrawertyczne. Stanowić będzie świetne uzupełnienie miejsc, w których spędzamy większość czasu. Ze względu na swoją intensywność nie powinien być używany w nadmiarze. Zmniejsza optycznie pomieszczenia, natomiast sprawdzi się jako uzupełnienie naszych salonów czy kuchni.

Fioletowy

Szczególnie bliski osobom poszukującym sensu życia, wewnętrznej energii oraz duchowego spełnienia. Oferuje przestrzeń do wewnętrznych poszukiwań. Preferują go osoby odważne, pewne siebie, niezależne i charyzmatyczne. Rozbudza wyobraźnię, jest inspirujący, dlatego będzie sprzyjał osobom kreatywnym. Powinien być obecny w pomieszczeniach, w których oddajemy się pracy. Kojarzony z władzą oraz bogactwem, pełen elegancji, niegdyś obecny jedynie w królewskich komnatach. Jego ciemniejsze odcienie dodają energii. Natomiast jasne odcienie koją nerwy, z tego powodu polecany jest wszystkim borykającym się z lękami. Zbyt duża jego obecność może nas rozleniwiać.

Różowy

Delikatny, kojarzony głównie z kobiecością. Wiązany z miłością, opiekuńczością, empatią. Jego wyrazistość powoduje, że jest ceniony przez osoby odważne i pewne siebie. Łagodząc złość, uosabia radość, ciepło, życzliwość i wdzięk. W miejscach, w których obecny jest różowy, doznajemy spokoju i czujemy się bezpiecznie. Jednocześnie zawiera w sobie pierwiastek dziecinności i beztroski. Przywiązują się do niego osoby niedojrzałe, naiwne i ignorujące rzeczywistość. Wiąże się go z powierzchownością i niedopuszczaniem do siebie negatywnych strony życia. Przesadne natężenie intensywności tego koloru, może powodować uczucie znużenia.  

Czarny

Czerń pełna jest wytworności i elegancji. Kojarzona jest z bogactwem, dlatego uzupełnia garsonki czy garnitury osób zajmujących się biznesem. Tu jednak może uosabiać nieprzystępność, grozę i dystans. Preferują ją indywidualiści, nielubiący autorytetów, osoby poważne, inteligentne i pewne siebie. Czarny tworzy aurę tajemniczości i wiązany jest z nieznanym. Ma potężny wpływ na nasz nastrój, zmieniając go zarówno na pozytywny jak i negatywny. Wywołuje onieśmielenie i strach. Będzie spójny z charakterem ludzi lubiących władzę oraz mających poczucie kontroli zarówno nad sobą, jak i innymi. Jednocześnie ciemna strona czerni uosabia zło, dystans, formalność, śmierć, dlatego może być wybierana przez osoby niepewne siebie. Czerń bliska jest ludziom niechcącym dzielić się ze światem swoimi emocjami, pragnącymi zachować uczucia jedynie dla siebie.

Kolory wybieraj świadomie, w zgodzie z samym sobą

Wpływ kolorów na nasze życie już dawno został udowodniony. W zależności od barw i odcieni wpływają na nasze samopoczucie, uosabiają skrajne emocje. Pobudzają do działania i poprawiają nasze samopoczucie. Nastrajają melancholijnie i wprawiają w zadumę. Wreszcie wzbudzają niepokój i poczucie osamotnienia. Dobierając kolory do miejsc, w których przebywamy najczęściej, możemy wpływać na nasze pojmowanie rzeczywistości i jakość naszego życia. Wybierajmy kolory w zgodzie z sobą, ale pamiętajmy o ogromnym potencjale, jaki w nich drzemie.