Certyfikat Oeko-Tex

Certyfikat Oeko-Tex

Zarówno producentom jak i konsumentom powinno zależeć na tym, by artykuły pojawiające się na sklepowych półkach były bezpieczne dla człowieka i środowiska. To kwestia o znaczeniu biznesowym i zdrowotnym, a także kluczowy element zaufania, które umożliwia sprawną wymianę rynkową. Do budowy poczucia bezpieczeństwa służą między innymi certyfikaty przyznawane przez neutralne instytucje naukowe. W przypadku tkanin meblowych kluczowy jest certyfikat Oeko-Tex.

Spis treści

System bezpieczeństwa konsumentów

Wzmianka o certyfikacie jest dla klienta cenną informacją. Na tej podstawie stwierdza nie tylko, że upatrzony przez niego produkt jest bezpieczny, ale także ma pewność, że producent jest odpowiedzialny i zależy mu na wysokiej jakości oraz odpowiednich standardach.

Dlaczego warto zwracać uwagę certyfikaty?

Jednak najczęściej konsumenci nie mają świadomości, jakie certyfikaty przyznano danej firmie lub wybranym produktom. Ich nazwy brzmią tajemniczo, często to tylko ciągi liczb i liter, które wzrok omija, ponieważ koncentruje się na cenie czy wyglądzie. Tymczasem warto poświęcić dosłownie parę chwil, by zdobyć wiedzę, która może posłużyć do sprawnej selekcji ofert rynkowych. Jeśli w danej branży funkcjonuje powszechnie uznawany certyfikat, którego brak mógłby być sygnałem alarmowym, lepiej o nim wiedzieć.

Stowarzyszenie i certyfikat Oeko-Tex

Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry to instytucja, która zrzesza 18 instytutów testowych i badawczych. Została założona w 1992 roku, a główną siedzibę ma w Zurychu. W Polsce jej jedynym przedstawicielem jest Instytut Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi. Szacowne stowarzyszenie nazywane jest w skrócie Oeko-Tex, identycznie jak certyfikat, który przyznaje.

Jaki jest cel badań?

Stowarzyszenie przeprowadza badania, na podstawie których wydaje certyfikat. Producent może się nim posługiwać, umieszczając odpowiednią informację na etykietach i w opisach produktów. Generalnym celem badań jest określenie, czy dany materiał nie oddziałuje szkodliwie na człowieka i środowisko. A konkretnie - czy nie zawiera substancji toksycznych i niebezpiecznych. Badany jest każdy etap produkcji i wszystkie surowce wykorzystywane do stworzenia końcowego produktu, który także jest analizowany. Klient kupujący tkaninę tapicerską oznaczoną znakiem Oeko-Tex ma więc pewność, że przebadano nie tylko artykuł, który trafi do jego domu, ale także włókna, przędze, nici i guziki, z których został wykonany.

Dlaczego tkaniny powinny być badane?

Potrzeba wprowadzenia certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo tkanin pojawiła się już na początku rewolucji przemysłowej. Nie brakowało wtedy - i nadal niestety nie brakuje – producentów, którzy dla zysku idą na skróty i chcą osiągnąć zakładany efekt mniejszym kosztem. W tkaninach z podejrzanych źródeł mogą się więc pojawiać barwniki zabronione lub alergizujące, formaldehydy czy pestycydy. Przekrój substancji niedozwolonych jest naprawdę szeroki, a kreatywność producentów nieskończona. W efekcie powstają tkaniny, które szkodzą użytkownikom przez dotyk, ale także przez emisję lotnych substancji, które mogą się przedostać do układu oddechowego.

Typy i klasy certyfikatów

Oeko-Tex wydaje kilka rodzajów certyfikatów, które dotyczą materiałów tekstylnych i skórzanych, a także chemikaliów.

Oeko-Tex Standard 100

Oeko-Tex Standard 100 – historycznie pierwszy i najbardziej popularny certyfikat. Funkcjonuje jako „certyfikat domyślny” – jeśli w marketingowym opisie produktu znajduje się wzmianka Oeko-Tex, to można mieć niemal stuprocentową pewność, że chodzi właśnie o ten certyfikat. Daje on gwarancję, że dany produkt powstał bez udziału substancji zabronionych, a dodatkowo w trakcie jego produkcji przestrzegano limitów dotyczących substancji dozwolonych. 

Dzieli się na 4 klasy:

  • klasa 1. dla produktów przeznaczonych dla dzieci do lat 3,
  • klasa 2. dla produktów, które mają częsty kontakt ze skórą (np. bielizna),
  • klasa 3. dla produktów, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą (płaszcze, kurtki itd.),
  • klasa 4. dla materiałów do dekoracji wnętrz.

Certyfikat STeP

STeP – nie dotyczy produktów ani ich składników, ale firm. Poświadcza, że procesy produkcyjne w danym przedsiębiorstwie są prowadzone w sposób zrównoważony, z poszanowaniem zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

Certyfikat Made in Green

Made in Green – swoiste połączenie dwóch poprzednich certyfikatów. Może się pojawiać na etykietach produktów, które spełniają wymagania Oeko-Tex Standard 100 i zostały wyprodukowane przez przedsiębiorstwo realizujące normy certyfikatu STeP.

Certyfikat Leather Standard

Leather Standard – dotyczy wyłącznie wyrobów skórzanych.

Certyfikat Eco Passport

Eco Passport – ma zastosowanie przy chemikaliach wykorzystywanych w produkcji tekstylnej.

Proces certyfikacji i tkaniny ARTMEB

Uzyskanie certyfikatu składa się z kilku ważnych etapów. W pierwszym kroku producent wysyła próbki składników produktu do jednego z instytutów należących do sieci Oeko-Tex. Powinien dostarczyć wszystkie komponenty, z uwzględnieniem nici wykorzystywanych do szycia, nadruków i etykiet. Następnie materiały są badane pod kątem zgodności ze szczegółowymi normami danego certyfikatu. Dodatkowo przeprowadzany jest audyt w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Jeśli wszystkie elementy badania wypadną pomyślnie, producent będzie mógł używać określonego certyfikatu. W przypadku Oeko-Tex Standard 100 certyfikat wydawany jest na rok, z opcją przedłużania o kolejne okresy.

Wizyty kontrolne

Uzyskanie certyfikatu nie oznacza końca procedur. Badacze mogę odwiedzać zakłady produkcyjne w ramach niezapowiedzianych wizyt, a także badać produkty oznaczone certyfikatem. Pozyskują je bezpośrednio z zakładu lub ze sklepów. Jeśli produkt przestanie spełniać normy, certyfikacja zostanie wycofana, a informacja o tym pojawi się na stronie internetowej stowarzyszenia.

Tkaniny w ArtMeb

Tkaniny tapicerskie oznaczone certyfikatem Oeko-Tex są oczywiście dostępne na polskim rynku, a ich szeroki wybór oferuje np. ArtMeb. Warto sprawdzić choćby poniższą ofertę, by wybierać spośród produktów w pełni bezpiecznych, których codzienne użytkowanie nie wywoła żadnych problemów zdrowotnych. Bezpieczeństwo powinno być bowiem na pierwszym planie, a w dalszej kolejności można rozważać kolor, wzór, odporność na ścieralność czy inne cechy. Na szczęście w ofercie ArtMeb tkanin ze znakiem Oeko-Tex jest na tyle dużo, że każdy powinien znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.