undefined

Bauhaus. Użyteczność zamknięta w prostocie

Bauhaus zrewolucjonizował dotychczasowe pojmowanie sztuki

Filozofia stylu opiera się na filarach zakładających kreowanie form prostych, przemyślanych i funkcjonalnych. Występuje z propozycją motywów pełnych elementów geometrycznych, które przejawiają się w aranżacjach budynków, wnętrzach oraz rzeczach codziennego użytku. Interpretacje, jakie proponuje, inspirują również projektantów tkanin meblowych. Wpisują się one w estetykę kierunku i pokazują nową perspektywę patrzenia na wzornictwo.

Przemysł jednoczy się ze sztuką

Bauhaus stworzył płaszczyznę, w której przemysł przeplata się ze sztuką. Podsunął pomysły zaskakujących rozwiązań, których czysta forma porzuca pełne dekoracji założenia Art déco i Art nouveau. Zachęcił do odważnych eksperymentów z formami, kształtami i materiałami. Zrewolucjonizował dotychczasowe rozumienie artyzmu. Stylistyką przetarł szlaki następującym po nim koncepcjom. Połączył ze sobą drewno, metal i szkło. Wielkimi taflami okien wpuszczał do pomieszczeń maksymalną ilość światła. Wzornictwo tkanin obiciowych Bauhausu powiela jego geometryczne kształty i skrajne kolory. Materiały zarówno sztywne, jak delikatnie miękkie.

Wzory spisują się wzorowo

Bauhaus wyróżnia się na tle innych konwencji minimalizmem, geometrycznymi formami i zdecydowanym zabarwieniem. Pozornie pstrokate aranżacje zostały drobiazgowo przemyślane i wskazują na dojrzałe rozwiązania. Bynajmniej nie ma w nich miejsca na przypadek. Wzorzyste plenery są sceną, na której przenikają się wzajemnie kontrastujące ze sobą kolory, kształty, faktury i materiały. Każdy element stanowi istotną część patchworkowej układanki jest ważny. Wspólnie tworzą harmonijnie współgrający ze sobą zespół. Osamotnione tracą na znaczeniu.

Mocno i dosadnie

Stylistyka Bauhausu jest pełna miejsc o ciemnej kolorystyce. Głębokie czerwienie, granaty, czy bordo wprowadzają do wnętrz więcej intymności. Ceglany, ciemnopomarańczowy ociepla sypialnię czy salon. Ten koloryt przełamują jaśniejsze akcenty wykończeń czy oświetlenia. Mieniące się blaskiem, oświetlone promieniami słonecznymi welury zabłysną, dodając pokojom przytulności.

Orzeźwiająca energia

Delikatne odcienie stonowanych pasteli zrównoważą wyraziste kolory barw podstawowych na ścianach. Tchną one w nie ożywczą energię soczystej, jasnej żółci, zieleni czy błękitu. Dodadzą im skrzydeł, zamiast przytłaczać ciężką nutą swoich mocnych barw. Wcześniej mdłe, staną się interesujące. Obłe formy mebli, lamp, dywanów oraz pozostałych elementów wyposażenia skontrastują z kanciastymi kształtami. Elewacje pomalowane zaokrąglonymi, geometrycznymi wzorami o różnobarwnej kolorystyce, ukryją surowy profil drzwi.

Szczypta zielonego

Bauhaus nasycony nienaturalną, cukierkową kolorystyką, pozostawia jednak przestrzeń dla równoważącej go roślinności. Wniesie ona do jego przerysowanych kolorystycznie aranżacji, powiew natury. Piękno kwiatów wyeksponują jasne ściany. Rośliny ozdobne mogą być centralnym punktem przestrzeni. Zielone lub stonowane tkaniny z roślinnymi motywami użyte do dekoracji poduszek, puf czy foteli uzupełniać całość kompozycji.

Historia kołem i kwadratem się toczy

Bauhaus zrewolucjonizował podejście do architektury i wzornictwa. Dziś jest obecny zarówno w budownictwie, aranżacjach wnętrz, jak i elementach codziennego użytku. W czasie, w którym powstawał, a także dzisiaj, trudno go nie dostrzec, przejść obok niego obojętnie. Jego interpretacje ocierają się niekiedy o eklektyzm. Wydawać się może, że w pomieszczeniach panuje pewien rozgardiasz, brak konsekwencji. Pozornie odległe od siebie faktury, materiały i kolory współtworzą jednakże spójną i niepowtarzalną mozaikę. Filozofia Bauhaus daje zielone światło do poszukiwania śmiałych rozwiązań, nawet tych z pozoru nieracjonalnych. Użyteczny z założenia, jest przebojowy i zachęca jego adeptów do eksploracji nowych obszarów.